Time Table | Titles and Abstracts | Posters

Time Table (tentative)

PDF file of the program is here.

1st week

July 31st
(Wednesday)
August 1st
(Thursday)
August 2nd
(Friday)
9:00- Registration
9:45- Opening
10:00-11:00 den Hollander I Corwin II den Hollander II
11:20-12:20 Corwin I Corwin III den Hollander III
12:20-13:40 Lunch Lunch Lunch
13:40-14:20 Funaki Imamura Rodriguez
14:30-15:10 Zhu Holden Berestycki
15:20-15:40 Hoshino Abe Okada
15:40-16:10 Coffee break Coffee break Coffee break
16:10-16:50 Ghosh Katori Tsai
17:00-17:20 Tsunoda Małecki Li
Group Photo
18:00-20:00 Welcome Party

2nd week

 
August 5th
(Monday)
August 6th
(Tuesday)
August 7th
(Wednesday)
August 8th
(Thursday)
August 9th
(Friday)
10:00-11:00 Lawler I Addario-Berry II Miermont I Bufetov I Bufetov II
11:20-12:20 Addario-Berry I Lawler III Addario-Berry III Miermont II Bufetov III
12:20-13:40 Group Photo Lunch Lunch Lunch Lunch
Lunch
13:40- 13:40-14:40
Lawler II
13:40-14:20
Sasada
Excursion 13:40-14:40
Miermont III
13:40-14:20
Kajino
14:50-15:30
Shiraishi
14:30-15:10
Basu
14:50-15:30
Sakai
14:30-15:10
Fukushima
15:20-15:40
Nakajima
15:15- Closing
15:40-
Poster
15:40-16:10
Coffee break
15:30-16:00
Coffee break
16:10-16:50
Seo
16:00-16:40
Kusuoka
16:50-17:30
Qiu
19:00-21:00
Banquet

Time Table | Titles and Abstracts | Posters

Titles and Abstracts (tentative)

PDF file of the abstracts is here.

July 31st (Wed.)

  • 9:00- Registration

  • 9:45- Opening Speech: Tomohide Terasoma (President of MSJ)

  • 10:00 - 11:00 Frank den Hollander (Universiteit Leiden) Abstract
    Complex Networks: Structure and Functionality. I. Spectra

  • 11:20 - 12:20 Ivan Corwin (Columbia University) Abstract
    Stochastic Vertex Models I

  • 13:40 - 14:20 Tadahisa Funaki (Waseda University) Abstract
    Large Deviation for Lozenge Tiling Dynamics

  • 14:30 - 15:10 Rongchan Zhu (Beijing Institute of Technology) Abstract
    Stochastic Cahn-Hilliard Equation

  • 15:20 - 15:40 Masato Hoshino (Kyushu University) Abstract
    Paracontrolled Calculus and Regularity Structures

  • 16:10 - 16:50 Subhroshekhar Ghosh (National University of Singapore) Abstract
    Two Manifestations of Rigidity in Point Sets: Forbidden Regions and Maximal Degeneracy

  • 17:00 - 17:20 Kenkichi Tsunoda (Osaka University) Abstract
    Derivation of Viscous Burgers Equations from Weakly Asymmetric Exclusion Processes

  • Group Photo

  • 18:00 - 20:00 Welcome Party (Big Orange)

August 1st (Thu.)

  • 10:00 - 11:00 Ivan Corwin (Columbia University) Abstract
    Stochastic Vertex Models II

  • 11:20 - 12:20 Ivan Corwin (Columbia University) Abstract
    Stochastic Vertex Models III

  • 13:40 - 14:20 Takashi Imamura (Chiba University) Abstract
    Determinantal Structures in the q-Whittaker Measure

  • 14:30 - 15:10 Nina Holden (ETH-ITS Zurich) Abstract
    Cardy Embedding of Random Planar Maps

  • 15:20 - 15:40 Yoshihiro Abe (Chiba University) Abstract
    Exceptional Points of Two-Dimensional Random Walks at Multiples of the Cover Time

  • 16:10 - 16:50 Makoto Katori (Chuo University) Abstract
    Gaussian Free Fields with Boundary Points, Multiple SLEs, and Log-Gases

  • 17:00 - 17:20 Jacek Małecki (Wrocław University of Science and Technology) Abstract
    Universality Classes for General Random Matrix Flows

August 2nd (Fri.)

  • 10:00 - 11:00 Frank den Hollander (Universiteit Leiden) Abstract
    Complex Networks: Structure and Functionality. II. Equivalence

  • 11:20 - 12:20 Frank den Hollander (Universiteit Leiden) Abstract
    Complex Networks: Structure and Functionality. III. Exploration

  • 13:40 - 14:20 Pierre-François Rodriguez (Institut des Hautes Études Scientifiques) Abstract
    Isomorphism Theorems and the Sign Cluster Geometry of the Gaussian Free Field

  • 14:30 - 15:10 Julien Berestycki (The University of Oxford) Abstract
    Branching Particle Systems with Selection and Free Boundary Problems

  • 15:20 - 15:40 Izumi Okada (Kyushu University) Abstract
    Exponents for High Points of Simple Random Walks in Two Dimensions

  • 16:10 - 16:50 Li-Cheng Tsai (Rutgers University) Abstract
    Lower-Tail Large Deviations of the KPZ Equation

  • 17:00 - 17:20 Xinyi Li (The University of Chicago) Abstract
    Natural Parametrization for the Scaling Limit of Loop-Erased Random Walk in Three Dimensions

August 5th (Mon.)

  • 10:00 - 11:00 Gregory F. Lawler (The University of Chicago) Abstract
    Loop Measures and Loop-Erased Random Walk I

  • 11:20 - 12:20 Louigi Addario-Berry (McGill University) Abstract
    Algorithms and Random Trees I

  • Group Photo

  • 13:40 - 14:40 Gregory F. Lawler (The University of Chicago) Abstract
    Loop Measures and Loop-Erased Random Walk II

  • 14:50 - 15:30 Daisuke Shiraishi (Kyoto University) Abstract
    Scaling Limit of Uniform Spanning Tree in Three Dimensions

  • 15:40 - Poster Presentations

  • 16:40 - Poster Session

August 6th (Tue.)

  • 10:00 - 11:00 Louigi Addario-Berry (McGill University) Abstract
    Algorithms and Random Trees II

  • 11:20 - 12:20 Gregory F. Lawler (The University of Chicago) Abstract
    Loop Measures and Loop-Erased Random Walk III

  • 13:40 - 14:20 Makiko Sasada (The University of Tokyo) Abstract
    Generalized Pitman's Transform and Discrete Integrable Systems

  • 14:30 - 15:10 Riddhipratim Basu (Tata Institute of Fundamental Research) Abstract
    Bigeodesics and Polymer Watermelons in Last Passage Percolation

  • 15:20 - 15:40 Shuta Nakajima (Nagoya University) Abstract
    Divergence of Non-Random Fluctuation in First-Passage Percolation

  • 16:10 - 16:50 Insuk Seo (Seoul National University) Abstract
    The Cut-Off Phenomenon for the Random-Cluster Model

  • 19:00 - 21:00 Banquet (Hyakunen-Gura)

August 7th (Wed.)

  • 10:00 - 11:00 Grégory Miermont (École Normale Supérieure de Lyon) Abstract
    Brownian Surfaces I

  • 11:20 - 12:20 Louigi Addario-Berry (McGill University) Abstract
    Algorithms and Random Trees III

  • Excursion (Karatsu)

August 8th (Thu.)

  • 10:00 - 11:00 Alexander I. Bufetov (Aix-Marseille Université) Abstract
    Determinantal Point Processes and Extrapolation I

  • 11:20 - 12:20 Grégory Miermont (École Normale Supérieure de Lyon) Abstract
    Brownian Surfaces II

  • 13:40 - 14:40 Grégory Miermont (École Normale Supérieure de Lyon) Abstract
    Brownian Surfaces III

  • 14:50 - 15:30 Akira Sakai (Hokkaido University) Abstract
    Critical Two-Point Function for Long-Range Models with Power-Law Couplings: The Marginal Case for d ≥ dc

  • 16:10 - 16:50 Seiichiro Kusuoka (Kyoto University) Abstract
    Approach to the Quantum Field with Exponential Interactions by Singular SPDEs

  • 17:00 - 17:40 Yanqi Qiu (Chinese Academy of Sciences) Abstract
    A Class of Positive Functions on the Circle and Their Applications on Hankel Operators

August 9th (Fri.)

  • 10:00 - 11:00 Alexander I. Bufetov (Aix-Marseille Université) Abstract
    Determinantal Point Processes and Extrapolation II

  • 11:20 - 12:20 Alexander I. Bufetov (Aix-Marseille Université) Abstract
    Determinantal Point Processes and Extrapolation III

  • 13:40 - 14:20 Naotaka Kajino (Kobe University) Abstract
    The Laplacian on Some Self-Conformal Fractals and Weyl's Asymptotics for Its Eigenvalues

  • 14:30 - 15:10 Ryoki Fukushima (Kyoto University) Abstract
    Zero Temperature Limits for Directed Polymers in Random Environment

  • 15:15- Closing Speech: Hirofumi Osada (Chair of the Scientific Committee)

Time Table | Titles and Abstracts | Posters

Posters

TBA

Important notice

The venue is changed to
Lecture Room 5, Shiiki Hall.

What's new

July 5th 2019, Program updated.
April 16th 2019, Speakers updated.
April 7th 2019, Registration opens.
(Deadline:May 31st 2019)
March 22nd 2019, Speakers updated.


Top page | Speakers | Program | 日本語のページ
Copyright © 2018--2019, All rights reserved.